TTH siger farvel til Lars Rasmussen

TTH siger farvel til sin vel nok største profil, Lars Rasmussen, efter denne sæson. Det skriver Dagbladet i dag. Med store profiler følger store lønninger og klubben vil hellere bruge nogle af pengene på at hyre en stærk højre back. På den position er det længe siden, at TTH-holdet har været ordentligt dækket ind. Klubben vil derfor ikke forlænge kontrakten med den tidligere landsholdsspiller, som ligger nummer to på klubbens topscorerliste for denne sæson med 61 mål. Lars Rasmussen selv er skuffet og siger til avisen: “Det er klubbens beslutning ikke min. De indikationer, jeg har fået, viser, at de ikke vil mig nok. Jeg er skuffet over, at de mener, at jeg ikke har større betydning for klubben.” Med mindre det ender med en “Erik Hucko-manøvre”, hvor klubben hiver Lars Rasmussen ind igen, ser det ud til at den karismatiske københavner har spillet sin sidste kamp i dragehammen til næste sommer. Men inden da er der lige en sæson der skal spilles færdig. Lad os håbe at Lars Rasmussen får lov at slutte sin tid i Holstebro med en medalje om halsen.

TTH siger farvel til sin vel nok største profil, Lars Rasmussen, efter denne sæson. Det skriver Dagbladet i dag. Med store profiler følger store lønninger og klubben vil hellere bruge nogle af pengene på at hyre en stærk højre back. På den position er det længe siden, at TTH-holdet har været ordentligt dækket ind. Klubben vil derfor ikke forlænge kontrakten med den tidligere landsholdsspiller, som ligger nummer to på klubbens topscorerliste for denne sæson med 61 mål. Lars Rasmussen selv er skuffet og siger til avisen: “Det er klubbens beslutning ikke min. De indikationer, jeg har fået, viser, at de ikke vil mig nok. Jeg er skuffet over, at de mener, at jeg ikke har større betydning for klubben.” Med mindre det ender med en “Erik Hucko-manøvre”, hvor klubben hiver Lars Rasmussen ind igen, ser det ud til at den karismatiske københavner har spillet sin sidste kamp i dragehammen til næste sommer. Men inden da er der lige en sæson der skal spilles færdig. Lad os håbe at Lars Rasmussen får lov at slutte sin tid i Holstebro med en medalje om halsen.

Udgivet Kategorier Ikke-kategoriseret