SK Aarhus overlever igen

“It ain’t over till the fat lady sings” – eller i tilfældet SK Aarhus, til man har været i skifteretten. Klubben, der nærmest havde underskrevet sin egen dødsdom ved ugens begyndelse, ser nu ud til at være reddet. Igen. I sidste øjeblik har nye sponsorer meldt sig på banen og klubbens investor Bent Kristensen har meldt sig parat til at lægge flere penge i kassen. Herfra skal lyde et til lykke til aarhusiansk håndbold – og lad os så samtidig håbe at SK Aarhus fremover undgår at stå med hatten i hånden i hver sæson.

“It ain’t over till the fat lady sings” – eller i tilfældet SK Aarhus, til man har været i skifteretten. Klubben, der nærmest havde underskrevet sin egen dødsdom ved ugens begyndelse, ser nu ud til at være reddet. Igen. I sidste øjeblik har nye sponsorer meldt sig på banen og klubbens investor Bent Kristensen har meldt sig parat til at lægge flere penge i kassen. Herfra skal lyde et til lykke til aarhusiansk håndbold – og lad os så samtidig håbe at SK Aarhus fremover undgår at stå med hatten i hånden i hver sæson.