Sidste autofire fra Andersen for TTH

Efter 286 ligakampe fordelt på ti sæsoner i TTH og en enkelt i Tvis KFUM skifter 33-årige Lasse Andersen nu til Sønderjyske, der spillede oprykningsspil til ligaen i den forgangne sæson. Lasse “Autofire” Andersen, som han blev døbt af De Rød-Hvide Bønder, har været en af holdets bærende spillere og blev i sæsonen 2001/2002 kåret til Årets Drage af Flammen. Skæbnen ville dog at han i jubelsæsonen 2008/2009 blev skadet og ikke kunne deltage i pokalfinalen og bronzekampene. Skiftet skyldes udsigten til at få en mere central rolle på Sønderjyskes hold end han var tiltænkt i TTH, fortæller Lasse Andersen på TTH’s hjemmeside. Michael Bruun er nu den eneste spiller på førsteholdet, der har spillet i ligaen med Tvis KFUM. Han har dog spillet 2½ sæson for Bjerringbro og Lasse Andersen således den eneste spiller, der har spillet i TTH i hele klubbens historie. Det er lidt vedmodigt at sige farvel til en spiller, der i så høj grad inkarnerer klubben. Herfra skal lyde ønsket om en succesfuld tid i Sønderjyske – få dem op i ligaen, så ses vi i arenaen i 2011!

Efter 286 ligakampe fordelt på ti sæsoner i TTH og en enkelt i Tvis KFUM skifter 33-årige Lasse Andersen nu til Sønderjyske, der spillede oprykningsspil til ligaen i den forgangne sæson. Lasse “Autofire” Andersen, som han blev døbt af De Rød-Hvide Bønder, har været en af holdets bærende spillere og blev i sæsonen 2001/2002 kåret til Årets Drage af Flammen. Skæbnen ville dog at han i jubelsæsonen 2008/2009 blev skadet og ikke kunne deltage i pokalfinalen og bronzekampene. Skiftet skyldes udsigten til at få en mere central rolle på Sønderjyskes hold end han var tiltænkt i TTH, fortæller Lasse Andersen på TTH’s hjemmeside. Michael Bruun er nu den eneste spiller på førsteholdet, der har spillet i ligaen med Tvis KFUM. Han har dog spillet 2½ sæson for Bjerringbro og Lasse Andersen således den eneste spiller, der har spillet i TTH i hele klubbens historie. Det er lidt vedmodigt at sige farvel til en spiller, der i så høj grad inkarnerer klubben. Herfra skal lyde ønsket om en succesfuld tid i Sønderjyske – få dem op i ligaen, så ses vi i arenaen i 2011!