Det ligner en spadseretur

Når TTH-spillerne på fredag klokken 19.30 trækker i Dragehammen for at spille mod Silkeborg-Voel KFUM i Dragens Hule er en sejr det eneste acceptable resultat.

Når TTH-spillerne på fredag klokken 19.30 trækker i Dragehammen for at spille mod Silkeborg-Voel KFUM i Dragens Hule er en sejr det eneste acceptable resultat.
Silkeborg-Voel KFUM er et nyoprykket hold uden de store profiler og det kan ses i tabellen. To sejre over henholdsvis Ajax Kbh. og TMS Ringsted samt en lige-ved-og-næsten mod Kolding er det blevet til og sidste kamp tabte de til Otterup HK.

S-V KFUM er dog et hold der ikke skal undervurderes hvilket kampen mod Kolding, som Kolding vandt med blot et enkelt mål, vidner om. Desuden skal man heller ikke undervurdere den motivation det giver at ligge på en nedrykningsplads. Holder Dragerne hovedet koldt og hjertet varmt burde TTH dog ha’ 12 point i posen efter kampen. Det er lige så mange som Skjern på fjerdepladsen og hvis TTH-spillerne blot vinder med 30 mål bytter de to hold plads.

Udgivet Kategorier Ikke-kategoriseret