De unge talenter rykker mod Vest

Næste sæson bliver det ikke de løntunge spillere der skal drive pigerne i Team Tvis Holstebro, det bliver de unge talenter. Emilie Bastrup og Line Skak kommer fra den kommende sæson til at spille i den hvide trøje.De to unge spillere flytter fra Herning klubben FC Midtjylland til Team Tvis Holstebro for at indgå i det spændende projekt TTH har fra næste sæson.

“Det er et spændende projekt. Derudover har jeg lagt vægt på at udvikle mit eget spil via en spillestil i TTH, der er anderledes, end hvad jeg har været vant til tidligere. Samtidig tiltrækker det mig meget med det unge miljø, og hvor jeg kender en del af pigerne fra ungdoms landsholdet.” siger 18-årige Line Skak om skiftet fra rivalerne.

“Jeg synes, at klubbens nye koncept lyder rigtig spændende, og det bliver fedt at være med. Det bliver mit første år som senior, og det er altid et stort skridt, siger Emilie Bastrup og konstaterer, at der er kæmpe forskel på ungdoms håndbold og så at spille på liganiveau.” siger 19-årige Emilie Bastrup.

De to kommer begge fra FCM, hvor de er med på klubbens U18-hold. Line Skak, som er U20 landsholdsspiller, har indgået en etårig aftale, mens Emilie Bastrup har indgået en toårig aftale.

Velkommen til de to unge piger i den hvide trøje!